Οι Μάβερικς βρήκαν... σφυγμό και ισοπέδωσαν τους Σέλτικς

Το Game 4 των τελικών του ΝΒΑ ήταν οριακό για τους Ντάλας Μάβερικς. Με ήττα θα έβλεπαν την σεζόν τους να τελειώνει εδώ και τους Μπόστον Σέλτικς να κατακτούν τον τίτλο μέσα στο «σπίτι» τους. Κάτι που ουδείς στην ομάδα του Τζέισον Κιντ δεν σκεφτόταν και δεν ήθελε να δει το σενάριο να γίνεται πράξη.

Για το λόγο αυτό η ομάδα του Τέξας ήταν καταιγιστική από τα πρώτα λεπτά, έφερε το παιχνίδι στα δικά της μέτρα και χωρίς να χάσει τον έλεγχο έφτασε στη νίκη παίρνοντας... παράταση ζωής. Αυτό γιατί μείωσε τη σειρά σε 3-1, επιστρέφοντας στη Βοστώνη για το Game 5. Εκεί όπου η ομάδα του Τζόε Μαζούλα θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το 18 δαχτυλίδι στην ιστορία της, μπροστά στο κοινό της.

ΟΛούκα Ντόντσιτς με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα ήταν ο παίκτης που έδωσε τον ρυθμό στην ομάδα του, με τον Κάιρι Ίρβινγκ να ακολουθεί με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Ντέρικ Λάιβλι με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ο Τζέισον Τέιτουμ μέτρησε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να προσθέτει 10 πόντους, όσους και ο Τζέιλεν Μπράουν.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, ο Ντέρικ Λάιβλι έδωσε το σύνθημα, ο Λούκα Ντόντσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οι Μάβερικς έχτισαν διαφορά, παρά την προσπάθεια του Τζέιλεν Μπράουν. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με τους Μαβς στο +13 για το 34-21, σε ένα διάστημα που ο Luka Magic μέτρησε 13 πόντους.

Η δεύτερη πεντάδα της ομάδας του Τζέισον Κιντ έδωσε λύσεις. Έξουμ και Γκάφορντ φώναξαν παρών και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με τους Μαβς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο (45-25, 17'). Ο Ντόντσιτς συνέχισε να έχει κέφια, η άμυνα των Μάβερικς παρέμενε αποτελεσματική και υποχρέωσε τους Σέλτικς στο χειρότερο ημίχρονο στα φετινά playoffs, με το 61-35 του πρώτου μέρους, που ήρθε από τρίποντο του Μάξι Κλέμπερ, να αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα.

Οι Σέλτικς δεν είχαν απαντήσεις στον ρυθμό που είχαν θέσει οι Μάβερικς. Ο Κάιρι Ίρβινγκ ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο και η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 30 πόντους, με τους παίκτες του Κιντ να κάνουν ό,τι θέλουν (80-47, 31'). Η διαφορά έμεινε ψηλά μέχρι το τέλος της περιόδου, για το 92-60 των γηπεδούχων. Οι βασικοί πήγαν στον πάγκο εν συνεχεία, καθώς η υπόθεση νίκη είχε κριθεί, με τους Μάβερικς να διατηρούν τον καλό ρυθμό τους και στο φινάλε να φτάνουν σε άνετη και εμφατική νίκη.

Τα 12λεπτα: 34-21, 61-35, 92-60, 122-84.