Επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια της La Liga για την Εσπανιόλ

H 20η ομάδα τηςLa Liga θα είναι από τη νέα σεζόν η Εσπανιόλ, η οποία επικράτησε της Οβιέδο με 2-0. Αυτό της χάρισε την τέταρτη θέση στη Segunda Division και κατ' επέκταση την άνοδο στο κορυφαίο πρωτάθλημα της Ισπανίας.

Η αναμέτρηση είχε ελάχιστες καλές στιγμές, ωστόσο η γηπεδούχος εκμεταλλεύτηκε το καλό της διάστημα στο φινάλε του πρώτου μέρους. Σκοράροντας δύο γκολ, ο Χάβι Πουάδο, προϊόν των ακαδημιών της ομάδας, ήταν εκείνος που πρωταγωνίστησε στην ιστορική αυτή αναμέτρηση.

Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 44′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από γύρισμα του Μίγια έπιασε το σουτ και έγραψε το 2-0. Το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος δεν άλλαξε και η Εσπανιόλ γύρισε στη La Liga, μετά το καλοκαίρι του 2023 όπου και έπεσε κατηγορία.

Οι ενδεκάδες:

Εσπανιόλ: Ζοάν Γκαρθία, Ελ Χιλαλί, Καλέρο, Καμπρέρα, Μίγια (69′ Ολιβάν), Ζόφρε (79′ Σάλβι Σάντσεθ), Μπαρέ (79′ Βίκτορ Ρουίθ), Γραγέρα, Μελαμέτ (78′ Αγουάδο), Πουάδο (86′ Πολ Λοθάνο), Μπρέιθγουεϊτ

Οβιέδο: Ρομάν, Βίτι, Λουένγκο, Κάλβο, Πομάρες (46′ Μπρετόνες), Κολομπάτο, Λουίσμι (63′ Καθόρλα), Ντουμπάσιν (63′ Μάσκα), Μογιάνο (46′ Μπόρχα Σάντσεθ), Σεοάνε (76′ Μπαστόν), Αλεμάο