Ο Μπανάια έδειξε τις «άγριες» διαθέσεις του στις χρονομετρημένες δοκιμές της Ολλανδίας

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση του γκραν πρι της Ολλανδίας, του όγδοου σταθμού του MotoGP στη σεζόν του 2024. Η διαδικασία ήταν κρίσιμη για τη συνέχεια του τριημέρου, καθώς έκρινε τα γκρουπ τα οποία θα πάρουν μέρος στα Q1 και Q2 των κατατακτήριων δοκιμών.

Ταχύτερος αναβάτης της διαδικασίας των 60 λεπτών ήταν ο Πέκο Μπανάια της εργοστασιακής Ducati Lenovo. Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής σημείωσε έναν εκπληκτικό χρόνο, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης σε κάποιον άλλο αναβάτη.

Στη 2η θέση βρέθηκε ο Μάβερικ Βινιάλες με την Aprilia, ο οποίος είχε πολύ μικρή διαφορά από τον χρόνο του Μπανάια.

ΟΆλεξ Μάρκεθ της Gresini Ducati κατετάγη στην 3η θέση, αφήνοντας πίσω του τον Αλέις Εσπαργκαρό με την δεύτερη Aprilia. Ο Ισπανός σημείωσε τον τέταρτο ταχύτερο χρόνο της διαδικασίας, έχοντας μάλιστα και στα τελευταία λεπτά πτώση.

Ο Χόρχε Μάρτιν της Pramac Ducati ήταν στην 5η θέση της τελικής κατάταξης, μπροστά από τον Μαρκ Μάρκεθ με την Gresini Ducati.

Την 7η θέση κατέλαβε ο Μπραντ Μπίντερ με την KTM, ενώ την τελική δεκάδα συμπλήρωσαν οι Ενέα Μπαστιανίνι της Ducati Lenovo (είχε κι αυτός πτώση), Ραούλ Φερνάντεθ της Trackhouse και Φράνκο Μορμπιντέλι της Pramac Ducati.

Εκτός αυτής ήταν οΦάμπιο Κουαρταραρό της Yamaha, ο οποίος πήρε την 11η θέση και θα δώσει μάχη στο αυριανό Q1 μαζί με τον Πέδρο Ακόστα της GasGas για μία θέση στο Q2.

Η δράση συνεχίζεται το Σάββατο στις 11:10 ώρα Ελλάδος με το FP2. Ακολουθούν οι κατατακτήριες δοκιμές στις 11:50 ώρα Ελλάδος, ενώ ο Αγώνας Σπριντ είναι προγραμματισμένος για τις 16:00 ώρα Ελλάδος.