Η Βραζιλία πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Μία... αεράτη εμφάνιση (94-69) πραγματοποίησε η εθνική Βραζιλίας απέναντι στη Λετονία στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά, που διεξάγεται στη Ρίγα και πήρε με περίσσια ευκολία την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπρούνο Καμπόκλο που είχε δικαιωματικά την καλύτερη φάση της αναμέτρησης και ολοκλήρωσε το ματς σημειώνοντας πόντους, ριμπάουντ και κάνοντας και δύο κοψίματα.

Μαζί του και ο Λεονάρντο Μέιντλ που έκανε πολύ καλό παιχνίδι με 20 πόντους και 9 ασίστ.

Ένα καταιγιστικό πρώτο δεκάλεπτο με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή ήταν αρκετό για να προκριθεί η Βραζιλία κόντρα στη Λετονία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Απίστευτο ξεκίνημα έκανε η Εθνική Βραζιλίας στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν αυτό που έθεσε γερές βάσεις για την συνέχεια και την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Μπορεί οι Βραζιλιάνοι να μην είχαν τη βοήθεια του Ραούλ Νέτο που για ακόμη μία φορά ήταν άτυχος, όμως είχαν τον Μπρούνο Καμπόκλο σε εξαιρετικό βράδυ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα. Όχι ένα, όχι δύο, όχι τρία, αλλά οχτώ τρίποντα σκόραραν οι τυπικά γηπεδούχοι αφήνοντας άπαντες με το στόμα ανοιχτό.

Μάλιστα, το αποκορύφωμα ήταν όταν ο φόργουορντ/ σέντερ της Παρτίζαν πέταξε τη μπάλα αρκετά πίσω από το κέντρο με εκείνη να καταλήγει στο καλάθι με το ένα χέρι για να ευστοχήσει στο εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο (11-34).

Το ίδιο… τροπάριο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Λετονούς να προσπαθούν να αντιδράσουν, αλλά να μη μπορούν να μειώσουν κάτω από τους 14 πόντους με τον Σμιτς να διατηρεί τις ελπίδες τους ζωντανές (33-47).

Μετά την ανάπαυλα, η υπεροχή της Βραζιλίας συνεχίστηκε με τον συνήθη «ύποπτο» Καμπόκλο να ξεκινάει ένα επιμέρους σερί 11-3 που κατέληξε σε προβάδισμα 26 πόντων (45-71).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα για την αναμέτρηση με τη Λετονία να χάνει την ευκαιρία να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Βέβαια, η ατυχία χτύπησε την πόρτα της Βραζιλίας με τον Γιάγκο Ντος Σάντος να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού στην δεύτερη περίοδο του αγώνα. Ο παίκτης του Ερυθρού Αστέρα έπεσε στο παρκέ δείχνοντας να πονάει στο αριστερό του πόδι και εν συνεχεία αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-34, 33-49, 46-72, 69-94